İskarpela Nedir, Ne İşe Yarar, Nerelerde, Nasıl Kullanılır?
11.01.2024

İskarpela nasıl kullanılır? İskarpelanın kullanımı nasıldır?
Ahşap oyma işlemi için kullanılan ahşap iskarpela kullanılacak ahşap yüzeyin bastırılarak yontulması yolu ile kullanılır. Bu sebeple de iskarpelanin ağız kısmı keskin, ayrıca darbeye, kırılmaya karşı da dayanıklı olarak üretilir.

İskarpelayla çalışılırken dikkat edilmesi, kaydırılmaması önemlidir. Ucu keskin olduğu için ufak bir hatada ya da dikkatsizlikte yaralanmalara sebep olabilir. Bununla birlikte iskarpelanın keskin ucunun belirli aralıklarla bilenmesi, kullanım kalitesinin düşmesine engel olur. Bu nedenle piyasadaki iskarpela setlerinde genellikle iskarpela bileme aparatı da dahil olur.

İskarpela çeşitleri, ebatlarına, yapıldığı çeliğin sertlik derecesine göre değişir. Buna bağlı olarak da kullanım alanları değişir. Dayanıklı ve keskin olmaları dışında iskarpelalar aynı zamanda hassas el aletleridir.

İskarpela takımı, ahşap masa, sandalye, tabure yapımında, mobilya yapımında ve tamiratında da kullanılır. İskarpela ahşap modeli bunun için en uygun tercih olur. Ahşap ürünlerinde kullanılan iskarpelaya iskarpela bıçak da denir.

İskarpela satın alırken, sağlam dövme çelikten yapılmış ucu olanları tercih etmeniz, aldığınız ürünün kullanım ömrünün daha uzun olmasını sağlar.